UV sugárzás - amit érdemes tudni róla

Az ultraibolya (UV) sugárzás a napfény láthatatlan, rövid hullámhosszú sugárzása, a földet elérő napsugarak 5%-át teszik ki. Nagy részüket az ózonréteg kiszűri, de az atmoszféra ózontartalmának csökkenésével az átjutó UV sugárzás mennyisége egyre nő. Hullámhosszúságuk alapján UVA, UVB, UVC sugarakat különböztetünk meg.
Míg az UVC-sugarakat általában blokkolja az ózonréteg, az UVA és az UVB-sugarak azonban elérik a föld felszínét, és hatással vannak a bőrre.
Mindkét típus károsítja a védetlen bőrt, de ennek módja eltérő. A széles spektrumú napvédelem szükségességének megértéséhez elengedhetetlen annak ismerete, hogy miben különböznek az UVA és UVB sugarak.
Az UVA és az UVB fény nem esik az emberi szem által látható látható fény spektrumába. Minden fénysugárnak, beleértve az UVA- és UVB-sugarakat is, eltérő a hullámhossza, nanométerben vagy röviden "nm-ben" mérve. Hogy némi perspektívát adjak, a nanométer a méter egy milliárdod része. Ezen sugarak egy része – például a kék fény – látható számunkra, mások nem. Most pedig nézzük az UVA és UVB sugárzásokat, és azt, hogy miért kell védened a bőrödet mindkettőtől!
UVA
Az UVA-fény a bőrünket érő UV-fény mintegy 95%-át teszi ki.
Bár mind az UVA, mind az UVB káros a bőrre, az UVA sugarak nagyobb veszélyt jelentenek, mivel sokkal nagyobb százalékuk éri el a Föld felszínét. Állandóan jelen vannak a nap folyamán az életünkben – évszakoktól függetlenül. Akadálytalanul jutnak át a felhőkön, a szmog rétegein, de még a napernyőkön, a víz felszínén, és az ablaküvegeken is.
Az UVA fény hullámhossza 320-400 nm. Az UVA sugárzásnak két típusa van: UVA1 és UVA2.
Az UVA1 fény a 340–400 nm tartományban, az UVA2 fény 320-340 nm tartományban van. Ezek a hullámhossz-különbségek azért fontosak, mert bizonyos fényvédő hatóanyagok önmagukban vagy más hatóanyagokkal kombinálva fejtik ki legjobban az UV-sugárzás elleni védelmet.
Míg egyes hatóanyagok, mint például a cink-oxid, az avobenzon és az ecamsule teljes UVA-védelmet nyújtanak anélkül, hogy több UVA-szűrő hatóanyagra lenne szükség, a fényvédő formulához még mindig szükség lehet más hatóanyagokra az UVB sugarak tartományának lefedéséhez.
Az UVA-sugarakat a nap csendes gyilkosainak tekintik, mivel az UVB-sugarakkal ellentétben nem érzi az UVA -sugarak bőrkárosodást okozó hatásait.
Képesek mélyen behatolni a bőr alsóbb rétegeibe is. Az UVA-sugarak okozzák a barnulást, és hacsak nem éget le először, a lebarnulás nem fájdalmas – de mivel mélyen behatolnak a bőrbe minden rétegben pusztítást okoznak.
Leállíthatják a kötőszöveti sejtek kollagén és elasztin termelését, amelyek a bőr rugalmasságát biztosítják, felgyorsítva ezzel a bőröregedési folyamatokat, a ráncok vezető okainak számítanak.
Akár a DNS-t is károsíthatják, így a legsúlyosabb bőrrákot, melanomát is képesek előidézni.
A szemünkbe jutva szaruhártya-betegségeket, retinakárosodásokat, makuladegenerációt és szürkehályogot okozhatnak. Ezért fontos a 100% UV-szűrős napszemüvegek viselése.
Ahogy a bevezetőben már említettem, az UVA-sugarak áthatolnak az üvegen. Hacsak az ablak, amely mellett ülsz a munkahelyeden, vagy az autód ablakai nincsenek speciálisan kezelve az UVA-sugárzás szűrésére, bőröd UVA-sugárzásnak van kitéve, ezért a fényvédő használata feltétlenül szükséges.
UVB
Az UVB fény hullámhossza 290 nm és 320 nm között van, ami sokkal kisebb tartomány, mint az UVA fényé. Bár nem annyira áthatoló vagy állandóan jelenlévő, mint az UVA-sugarak, az UVB fény erős. Közvetlenül felelős a leégésért és a bőrfelület egyéb látható változásaiért, beleértve az elszíneződéseket is. Az UVB sugárzás a bőrrák kialakulásában is szerepet játszik.
Az UVA-sugaraktól eltérően az UVB-sugarak intenzitása sokkal nagyobb mértékben változik a földrajzi helytől, a napszaktól és az évszaktól függően. Az északi féltekén A nyári hónapokban és főleg délben a legerősebb.
Csakúgy, mint az UVA-fény, az UVB-fény is jelen van egész évben, de az UVB jobban elterjedt a napos éghajlaton, mint a nem napsütéses éghajlaton. Az UVB fény (és az UVA fény) visszaverődik a homokról, a vízről és a hóról (az UVB sugarak 80%-a a hóról verődik vissza!). Az UVB nagyobb magasságban is károsabb, mint alacsonyabban, ezért a síelőknek és hegymászóknak fényvédőre van szükségük.
A tengerszint alatt észrevehetően csökken a mértéke. Így például a 420 méterrel a tengerszint alatt fekvő Holt-tenger partján fényvédelem nélkül sem lehet leégni.
UVC
Az UV-C sugarak normál esetben elnyelődnek az atmoszférában és az ózonrétegben, csak az űrhajósoknak, pilótáknak okozhat gondot. Azonban az elvékonyodott ózonréteg területén elérheti a földfelszínt. Ezeken a helyeken számolni kell biológiai hatásaival, mely a bőr gyulladását, késői pigmentálódását, a bőr felső rétegének megvastagodását okozhatja, illetve erősen irritálja a szemet.
Erősen rákkeltő, illetve sterilizáló hatású is, ezért UVC lámpákat használnak a vegyszermentes, környezetbarát fertőtlenítésben.
Forrás:
https://www.paulaschoice.com
https://www.webbeteg.hu